Z trezoru přímo na Hrad

Dva ze svých nejcennějších sbírkových předmětů – pozdně gotickou stříbrnou a zlacenou monstranci a stříbrný křišťálový oltářní kříž – zapůjčilo 5. května Slovácké muzeum v Uherském Hradišti Správě Pražského hradu. Oba předměty budou součástí jedné ze šesti výstav, které budou otevřeny v rámci oslav 700. výročí od narození Karla IV. na Pražském hradě.

Výstava Koruna na dlani bude věnována historii těžby zlata a stříbra v Českém království. Představí významné „trezorové“ grošové poklady a zaměří se na způsob práce zlatníků, jejichž díla přinášejí prožitek z krásy gotického stylu v užitém umění.

„Monstrance se řadí k tzv. procesním monstrancím, vytvořil ji zlatnický mistr Oldřich v Uherském Hradišti kolem poloviny 15. století podle starších předloh. Původ kříže není znám. Vytvořil ho neznámý mistr ze stříbra a horského křišťálu. Výsledná podoba vznikla v několika fázích: křišťál a spojovací články v letech 1350–1400, korpus v 15.–16. století, reliéfy a medailony v roce 1565, medailony evangelistů pak až v roce v roce 1603,“ popsala Blanka Rašticová, historička Slováckého muzea, dva muzejní skvosty.

Původně oba liturgické předměty patřily ke kostelu sv. Jiří, který stával v Uherském Hradišti uprostřed dnešního Masarykova náměstí. Při požáru v roce 1681 byl kostel citelně poškozen a v roce 1785 zbourán. Oba umělecké klenoty se vrátily opět do majetku města, které je uchovávalo na radnici do založení Slováckého muzea v roce 1914. „Předměty patří k ojedinělým dokladům pozdně gotického a renesančního uměleckého řemesla. Téměř metr vysoký oltářní kříž je skutečným unikátem, neboť ve světových sbírkách se nachází pouze šest dalších tohoto typu. Kromě Švýcarska, Francie, Německa, Skotska, USA a Prahy se jím pyšní právě i Uherské Hradiště,“ dodala Rašticová.

„Ten je nádherný. Krása,“ neskrývala Anna Langerová, produkční výstavy Koruna na dlani, své první dojmy. „Do Hradiště jedeme jako první a naše cesta na Moravu má ještě dvě další zastávky. Do Velké Bíteše zajíždíme pro monstranci a mince a pro listinu horního práva, pak do Jihlavy,“ doplnila Langerová.

Transport tak významných předmětů doprovázela přísná bezpečnostní opatření. „Umělecká i historická hodnota je nevyčíslitelná. Samozřejmě se stanovuje pojistná částka, nicméně ta nikdy skutečnou hodnotu nemůže vystihnout,“ prozradila Rašticová.

(Tisková zpráva Slováckého muzea v Uh. Hradišti)


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 9. 5. 2016, 07:28 | Přečteno: 519x | Kategorie: Zpravodajství | Vložil: vc |
Cekotapress | RSS | Využívá software miniRS | Styl LazyDays | Admin