Hledají se pamětníci skautského tábora u Návojné z roku 1970

Již pětačtyřicet let uplynulo od táboření skautů a vlčat ze zlínského 6. střediska a 41. oddílu Junáka v Měsíčním údolí u Návojné na jihovýchodním Valašsku. Účastníci tohoto tábora by se letos v srpnu na místě starého tábořiště rádi na jeden večer znovu setkali u slavnostního ohně. Jestli jste tento tábor zažili, ozvěte se!

Vážení přátelé,
od našeho skautského slibu uplyne letos 31. července 2015 už 45 roků…
Měsíční údolí je pořád stejné, na místě slibového táboráku sice roste tráva a kopřivy, ale kdykoliv tam procházím, cítím sílu toho místa, která tam od toho táboráku zůstala… Myslím, že je to stejné jako s ideály a odhodláním, které jsme tehdy cítili… taky občas srdce zaroste kopřivami, trávou, ale ty ideály tam pořád někde jsou a možná vždycky v pravý čas nám pomohou znovu nasměrovat život k tomu úplňku a k nebi…

Tu a tam se s někým z Vás jen tak potkám, ale s Vojtou Cekotou jsme občas v kontaktu a už jsme se tam kdysi spolu i vrátili…
Napadlo nás pozvání na výroční oheň po 45 letech. Chtěli bychom ho znovu zapálit v sobotu 15. srpna 2015 ve 21 hodin. Přespat je možné po skautsky – buď v seníku nebo pod širákem nebo ve vlastních stanech.

A kdo by měl zájem, v neděli 16. 8. je v Nedašově pouť – tradiční "Dožínky" s programem: v 10.00 v místním kostele krojovaná mše svatá a ve 14.30 krojovaný průvod obcí a na místním výletišti program.
Pokud si někdo pamatuje návštěvu "pracovny Šedého vlka", tak tuto klubovnu je pořád možné navštívit. Rovněž byste se mohli projet na koni v Měsíčním údolí.

Petr Káňa, Návojná


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 21. 7. 2015, 14:31 | Přečteno: 609x | Kategorie: Pozvánky | Vložil: vc |
Komentáře: 15
.:. Tonda
Vážení old skauti!

Tak nám říkají ti dnešní skautíci (mé obě děti prošly toutéž výchovou) a mně se to při tom mém senilnění a prázdninové programové nabídce v televizi propojuje s Old Shatterhandem a dětské ideály ovládnou mou mysl a říkám si, že to byl krásný a v té "naší" době i hrdinský počin. Bylo by krásné sejít se na místě, které pro mnohé z nás tolik znamenalo a ani si neuvědomujeme, nakolik nás formovalo do dalšího života.
Když jsem jezdil jako vedoucí na tábor Rudého Října k Bystřičce, soudruzi z ROH mi vytýkali, že ty děti vedu nějak příliš k přírodě a neplním s nimi jakési "cesty a plameny". To jsem si poprvé uvědomil silný vliv těch dvou? let prožitých mezi vlčaty 41. oddílu (6. středisko) a sílu skautského slibu o půlnoci posledního dne tábora na Měsíční louce. ROH RŘ mě za můj přístup k životu napsali na černou listinu vedoucích, ale oddíláky si vybírali vždy hlavní vedoucí, takže jsem jezdíval i na dva turnusy za sebou dlouhou řadu let :–)

Několikrát jsem byl v nedávné době v Nedašově. Jedna ze zpěvaček našeho chrámového sboru TIBI si v Nedašově postavila na důchod rodinný domek. Pozvala si nás (ostatní zpěváky) párkrát ke zpívání při liturgii v kostele. Po cestě jsem marně vzpomínal, kudy že vedla cesta k táboru. Ta prašná polní cesta, po které jsme s dvoukolákem chodívali nakupovat zásoby jídla. A cestou k táboru ta dřevěná klubovna místních skautů po pravé ruce, tam, kde jsme při příjezdu na tábor měli nachystanou hromadu prkenných okrojků na podsady stanů. Nevzpomněl jsem si... Tož děkuju za připomenutí.

Všechno bylo tak dávno, že si už nevzpomínám na mnoho jmen z té doby. Kdysi jsme s Jožinem Němečkem zabrousili na toto téma při řeči. Pamatoval si dokonce i přezdívky některých členů! Já si pamatuju už jenom to, že jsme byli družina Bobrů. Ano, Jožin a Jeňa Němečkovi, "Červenáček" Vítek Kolmačka, já a kluk z Bartošky snad Měrka (ale myslím nebyl v Návojné).

Rysi, to byla silná squadra: rodinné klany Čunků, Švehláků, Matúšů, Pavel Frolek, Petr Mach... Ty tečky za Petrem dělám, abych zamaskoval, že už si na nikoho dalšího nevzpomínám. Dokonce ani na hore zmiňovaného Mirka Kašného, ale přece jen mě to připomnělo, že kousek od Kašných bývali Hrubí - Vojta a Jirka. Ale u těch si nepamatuju na jejich skautskou příslušnost.

Zato si dost dobře vzpomínám na Pavla Džavíka. U Džavíků jsme mívali schůzky vlčat. Paní Džavíková nám na svačinu chystala plný talíř půlkrajíčků chleba krájeného tak natenko, že kolečko salámu bylo málem 1:1 k chlebu, a to byla chuť! To mě přivádí na myšlenku, že vedle bydlí Blechovi a Honza (vyhýbám se označení starý) byl určitě taky skaut! A u Cekotů ve sklepě jsme měli taky klubovnu.

Ono by se po chvíli a spojenými silami dalo ledaco doplnit.

ALE! Termín 15. srpna je pro mne nedostupný. Budu zpívat na závěrečném koncertu týdenní letní mezinárodní školy duchovní hudby <convivium.cz> v Praze.
V každém případě, pokud to proběhne a vznikne z toho vzpomínkový "materiál" (fotoalbum, internetová stránka atp.), jsem žhavým zájemcem. Internetovou stránkou bychom možná otevřeli možnost postupně doplňovat vzpomínky...

Budu končit. Musím si jít spočítat, jestli to 45. výročí je pravda ;–))
Odpověď | 2015-07-25 03:58:58
.:. Jeňa
Teď jenom krátce. Děkuji moc, vynasnažím se a rád bych se zúčastnil. Nezapomeň, prosím, obeslat i Emila Matůše, resp „otce“ Emila ze Slušovic, který byl přímo mým, ale i Mirkovým (Kašný) a dalších vedoucím vlčat !!! Nevím, jestli máš kontakt na Jirku Vlčka, ten byl též skautem od „nás“ z Čepkova.
Odpověď | 2015-07-25 04:01:39
.:. Jiří
Přijedu. Zvláštní požadavky nemám. Mám kontakty na Jožku Němečka a Hanse Blechu. JČ
Odpověď | 2015-07-25 04:02:48
.:. Pavel
Srdečně Vás zdravím old skauti, dříve vlčata.

Já, Pavel D., st. (protože mám syna Pavla jr.), se rád zúčastním této akce.
Rád také pomohu s přípravnými pracemi.
Mohu něco vytisknout na památku akce či zhotovit nějaký štítek či co podobného.
Přijedu autem a mohu případně vzít někoho s sebou.

Nazdar!
Pavel D.
Odpověď | 2015-07-25 04:05:35
.:. Pavel F.
Dík za pozvání, ale 15.8. má Marcel svatbu.
Odpověď | 2015-07-25 04:08:31
.:. Vítek
Drazí hoši! Je to ohromná radost!

Oživit reminiscenci tábora v Návojné je hluboký a ryzí počin! Ještě v 90.tetech, v době projektů readmise v tomto pohraničí jsem o něčem takovém ani nedutal, ani ve skrytu duše. Tenkráte jsem osamělě a nesměle brázdil vysokou trávu v tomto silném místě a vzpomínal..... Bez nás je to jenom louka, s námi srdcové Eso!
Nevím, kdo jste již koho oslovili, na koho je či není kontakt. Vynasnažím se oslovit "táborníky", jak to půjde,.....jenom ty kontakty se moc nedostávají. Jistě bude ještě možno i vámi oslovit (raději 2x) Petra Kočiše, Jirku Kašného, Pavla Frolka bratry Jakubíčky; náš milý kuchař Emil sdělil, že"má v něděli povinnosti", vyšlu signál na Jirku Vlčka. Je také pravdou, že mnozí byly jen v Rajnochovicích 1969 (Petr Mach), nevím zda kluci z Fryštáku: František Mrázek a Pavel Nášel, některé zatím nelze kontaktovat....snad ještě někdo může.

Musím se přiznat, že jsem dokonce v minulosti několikráte z hlubin skříně vykopal (a opět skryl) z "etnografického nánosu" slibovou košili, šátek, duběnku, průkaz Junácká stezka a jiné osobní písemnosti a "laskominy"
jako uhlík ze slibového ohně, staré výšivky - to osobní milované "haraburdí" nad zlato, které jistě všichni schraňujete.

Junáci, buďte stále zdrávi a vše jen dobré vám přeje Červeňáček.
Odpověď | 06-08-2015 09:09:45
.:. Jeňa
Ahoj „bratři“ !
Vypadá to, že se nakonec též nezúčastním „setkání po 45. Letech“ stejně jako můj milovaný & pokrevní bráška Jožin. Pokud by se cokoliv změnilo, objevil bych se. Mějte se super a na dálku jsem a budu s vámi všemi v sobotu večer u symbolického „Slibového ohně“, v překrásném a tolik milovaném Měsíčním údolí
J.
Vlče
Odpověď | 14-08-2015 08:46:28
.:. Josef
Bohužel se nezúčastním.
Držte za mě hlídku...
Odpověď | 14-08-2015 08:51:48
.:. Vítek
Bylo to nádherné setkání v místě, kde jsme prožili nezapomenutelné chvíle svého dětství, kde jsme svým způsobem dozrávali, srdcově i duševně, kde jsme měli vynikající vedoucí a nádherné prostředí se vším všudy. Určitě se sem rádi budeme vracet. Věřím, že toto je takový start, že toto setkání zopakujeme a že se tu budeme setkávat třeba i v hojnějším počtu. Věřím, že se tu sejdeme, řekneme si něco ze svého života a něco pěkného bude pokračovat dál.
Odpověď | 19-08-2015 13:50:11
.:. Honza
Snad jen pro příště to určitě uděláme i s noclehem, abychom se do toho nádherného místa, kde jsme prožili tři týdny našeho mládí, více vcítili.
Děkuji všem, za společně prožitý večer, všechny vzpomínky a krásné bratrské společenství.
Odpověď | 19-08-2015 13:50:39
.:. Petr K.
Byl to krásný večer spojený s návratem do dětství a ke kořenům…
Odpověď | 19-08-2015 13:52:00
Vzpomínám si, jak na táboře první neděli ráno při nástupu řekl bratr Tomáš Holčík, zástupce vedoucího tábora:
„Bratři, protože vyznáváme Ježíše Krista, půjdeme na bohoslužbu. Ale protože bereme to, že se každý může rozhodnout, jak chce, je to dobrovolná záležitost. Nechť vystoupí ti, kteří nechtějí jít na mši.“
Asi šest nešťastníků udělalo krok vpřed. Říkali si, tady budeme mít džem a budeme v klidu. Holčík zavelel a všichni nastoupili do dvojstupu. Řekl: „Vy vpřed směr kostel a vás šest posbírat odpadky kolem tábora.“
Další neděli se situace opakovala.: „Bratři, protože ctíme svobodu svědomí a svobodu rozhodnout se, kdo chce jít do kostela, nechť vystoupí ti, kteří nechtějí jít na mši.“
Nevystoupil nikdo.
To byl nádherný kousek. Dodnes si to přesně pamatuji.
Odpověď | 19-08-2015 13:56:01
.:. 20mg | www | mail
Watson avis odkaz , générique makes for additional of approval the a drinking anoxia.
Odpověď | 09-02-2017 15:06:48
odkaz , s a month, if you can get a prescription for those amounts.
Odpověď | 12-05-2017 13:44:58
.:. viagra | www | mail
Despite price the fact that this dosage form of odkaz , levitra fits for you.
Odpověď | 27-11-2017 10:27:29
Přidej komentář
Jméno
Web
Mail
Kontrola Zadejte číslo pět
Text

:-)
:-D
:-(
|-/
:-[]
;-)
8-|
8-o
Tlustě | Podtržené | Kurzíva  | zdroják | odkaz
  • Pro odeslání zprávy můžete použít klávesovou zkratku Alt+S. (Podporují jen některé prohlížeče)
  • HTML znaky budou převedeny na entity.
  • Vyjadřujte se tu jako doma, ať víme jak to u Vás vypadá.
  • Odkazy začínající http:// budou automaticky převedeny na odkazy , nepoužívejte však v jednom příspěvku více jak 3 - to dělají jen spam roboti:-)
Cekotapress | RSS | Využívá software miniRS | Styl LazyDays | Admin